En lampe af (brugte) kaffefiltre?
Brugte kaffefiltre er egentlig noget, jeg aldrig rigtig har overvejet at bruge til noget andet end at smide ud. Jo, de kan naturligvis også komposteres – men så er der vel heller ikke meget mere, du kan udrette..?
Det er ikke til at se det, hvis…
Det var lige indtil jeg så denne ide på Recycleart! Billedet fra Recycleart er postet på Pinterest, så jeg kan vise det her nedenfor. En rigtig flot lampe med et flot lys. Og den er lavet af kaffefiltre – brugte kaffefiltre. Og det er det, at kaffefiltrene er brugte, der giver det smukke farvespil. I virkeligheden er kaffefiltrene blot limet udenpå en eksisterende papirskærm – det kunne for eksempel være en rislampeskærm.
Genbrug på den fede måde
Recyclart er i bund og grund genbrug, der får noget helt nyt – og ofte overraskende – ud af noget gammelt, der ellers ville være blevet smidt ud. Recycling betyder at genbruge, men man bruger ofte ordet “upcycling” på engelsk. Jeg kan ikke rigtigt finde et dansk ord for upcycling, men det handler om at få noget nyt og bedre ud af noget, der ellers ville være affald. Og det kan man da sige er sket her – i allerhøjeste grad! Læs mere om upcycling på Wikipedia.
Der er flere eksempler på disse kaffefilterlamper – se flere på Recyclart!
Source: recyclart.org via Astrid on Pinterest